Wielu nowych opiekunów zwierząt, którzy przygarniają psa lub kota musi zadecydować czy będzie przeprowadzać zabieg sterylizacji czy też nie. Podobnie ma to się z zabiegiem kastracji. Jakie są tak naprawdę wady tych zabiegów, a jakie zalety?
Konsekwencją przeprowadzonej sterylizacji jest niezdolność do zajścia w ciążę, a w rezultacie bezpłodność i obniżenie produkcji hormonów płciowych. Suki po takim zabiegu nie mają cieczki, a psy nie wykazują zainteresowania sukami w rui.
Głównym celem z punktu widzenia etycznego wykonywania zabiegów sterylizacji jest zapobieganie bezdomności zwierząt.
Korzyści:
- zmniejszenie poziomu agresji u samców (wysoki poziom testosteronu),
- zapobieganie w przyszłości zaburzeniom rozrodowym i ropomaciczu u samic,
- zapobieganie nowotworom jąder u psów,
- zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworów gruczołów sutkowych u samic sterylizowanych już w młodym wieku,
- zmniejszenie zachorowania na inne choroby (dermatologiczne, endokrynologiczne) związane z wysokim poziomem hormonów,
- samice nie przechodzą rui,
- większość kastrowanych kocurów nie znaczy terenu moczem,
- samce nie interesując się samicami w rui nie próbują z ich powodu uciekać właścicielom, nie są w tych okresach rozkojarzone i zdenerwowane,
- zapobieganie ciążom urojonym u samic.
Kastracja a sterylizacja
Kastracja nie zmieni nabytych zachowań, nawet tych agresywnych, jeśli są wyuczone i zaobserwowaliśmy je wcześniej.
Sterylizacja i kastracja niosą konsekwencje
Zwierzęta kastrowane czy też sterylizowane mają tendencję do nadwagi (więcej o otyłości u zwierząt). Trzeba dbać o dietę i ruch pupila. Ponadto w dobie nowoczesnej anestezjologii, też i weterynaryjnej, wiele problemów z narkozą można wyeliminować przed zabiegiem operacyjnym. Jednakże warto kompleksowo zdiagnozować naszego pupila na każdym tle.
U pewnej liczby sterylizowanych zwierząt (głównie występuje to u samic) może zaistnieć problem związany z niedoczynnością zwieracza cewki moczowej, czyli problem z trzymaniem moczu. Wówczas konieczne jest stałe podawanie leków.
Podczas gdy jedynym powodem, dla którego rozważa się przeprowadzenia kastracji są problemy behawioralne psa można spróbować na początek kastracji farmakologicznej (o plusy i minusy takiego rozwiązania zapytajmy lekarza weterynarii) – jest to wówczas w pełni odwracalny proces!
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że u dużej liczby starszych zwierząt przeprowadza się zabiegi sterylizacji, by ratować życie zwierzęcia w chwili, gdy poważna choroba jest już dość zaawansowana – w takim wypadku zwierzę cierpi, a zabieg nie gwarantuje jego przeżycia.
Opiekun zwierzęcia powinien sam we własnym sumieniu rozważyć wszystkie plusy i minusy zabiegu sterylizacji i samodzielnie podjąć decyzję. Nie trzeba przypominać, że jak zwykle z tego typu zabiegami, istnieją na ich temat mity, do których nie powinniśmy przywiązywać zbyt dużej uwagi:
- wysterylizowane psy bądź koty są mniej zdrowe,
- epizod ciąży i porodu poprawia charakter i kondycję samic,
- osobowość kota lub psa zmieni się na gorsze po zabiegu,
- rekonwalescencja pupila jest bardzo uciążliwa i czasochłonna,
- “moje koty oraz psy są i tak w świetnej kondycji, więc łatwo znajdę dla nich kolejny dom”,
- sterylizacja jest procesem nienaturalnym, więc niektórzy uważają, że nie powinniśmy ingerować w przebieg procesów naturalnych,
- operacja sterylizacji jest ryzykowna,
- zwierzę żyje krócej po zabiegu.