Nadeszła wiosna, a razem z nią inwazja kleszczy – pasożytów będących nosicielami wielu bardzo groźnych chorób jak borelioza, babeszjoza, erlichioza monocytarna.
Występują one najczęściej na skrajach lasów i łąkach. Wspinają się na źdźbło trawy lub uczepiają się spodu liścia i czekają na ofiarę.
Kleszcze u zwierząt najczęściej przyczepiają się na grzbiecie, głowie, szyi, pod pachami oraz w pachwinach. Preferują miejsca, gdzie skóra jest delikatna lub w pobliżu naczyń krwionośnych.
Po usunięciu pasożytów z miejsca ich wszczepienia, pozostają lokalne odczyny skórne. To mogą powodować świąd. Zwierzęta drapiąc się powodują uszkodzenie skóry i jej infekcję.
Należy pamiętać, że oprócz miejscowych zapaleń skóry, istnieje ryzyko zakażenia zwierzęcia lub człowieka chorobami przenoszonymi przez kleszcza.
Kleszcz wpuszcza do krwi toksyny oraz substancje, które zapobiegają jej krzepnięciu. Często bezbolesny mechanizm można przeoczyć.
Do najbardziej znanych chorób należą:
- Boreljoza:
Zakażone nimi psy mogą latami pozostawać bezobjawowymi nosicielami choroby.
Najczęstsze dolegliwości związane z boreliozą to problemy z poruszaniem się, obrzęk stawów, apatia, wysoka temperatura, powiększenie węzłów chłonnych, a także dolegliwości z oddychaniem. Boreliozy nie stwierdza się u kotów.
U ludzi pierwszym widocznym objawem jest tzw. rumień wędrujący.
- Babeszjoza:
Niezwykle groźna, często śmiertelna choroba psów. Objawy uwidoczniają się po 2-3 dniach od zakażenia. Należą do nich: silne przygnębienie, gorączka, anemia, ciemny mocz oraz wiele innych nietypowych objawów. Choroba nieleczona kończy się śmiercią.
- Ehrlichioza
Choroba psów przenoszona przez kleszcza Rhipicephalus sanguineus. Okres wylęgania jest zmienny i waha się od kilku dni do wielu tygodni. Zróżnicowane objawy kliniczne. Niektóre psy pozostają jedynie nosicielami bezobjawowymi, u innych stwierdza się przygnębienie, gorączkę, obrzęk kończyn i moszny, niechęć do poruszania się, wybroczyny na błonach śluzowych.
- Porażenie pokleszczowe
Choroba ludzi, psów i kotów. Wywoływana na skutek ukąszeń kleszczy (wszystkie rodzaje kleszczy występujące w Polsce) i wprowadzenie do organizmu toksyn. Objawy w zależności od rodzaju porażonych nerwów, np.: trudności w poruszaniu, połykaniu, kulawizny.
- Ropne stany zapalne skóry, jako powikłania po drapaniu się.
Kleszcza można usunąć samodzielnie – wykręcając przeciwnie do kierunku wskazówek zegara i jednocześnie ciągnąc ku górze (kleszczy nie wolno wyrywać). Miejsce po ukłuciu należy dobrze zdezynfekować. W żadnym wypadku nie wolno smarować kleszczy jakimkolwiek tłuszczem. Zabiegi takie są nieskuteczne, a wręcz niebezpieczne. Nieodpowiednie usunięcie kleszcza może spowodować powikłania i infekcje w wyniku wymiotowania kleszcza do rany.
Aby zabezpieczyć nasze zwierzęta i siebie, mamy do dyspozycji specjalistyczne preparaty w postaci sprayów, kropli spot on, obroży oraz nowych szczepionek (jedynie łagodzą jej przebieg). Dobieramy je w zależności od wielkości, umaszczenia lub gatunku zwierzęcia. Jeśli ktoś ma trudność z wyborem preparatu, chętnie służymy radą.
Pamiętajmy jednak, że żaden środek nie daje stuprocentowej gwarancji. Śpieszmy po poradę do lekarza, jeśli zachowanie psa zmieni się.