Kiedy należy szczepić kota?

shutterstock_1773921254

Przed szczepieniem kot powinien zostać dokładnie zbadany i odrobaczony. Nie wolno szczepić ciężarnych kotek oraz kociąt poniżej 6 tygodnia życia. Jeśli Twój kot miał kiedyś́ silne reakcje uczuleniowe, należy być́ bardzo ostrożnym z podawaniem szczepionki.

Choroby, przeciwko którym powinno się zaszczepić kocięta to:

  • 8-12 tydz. życia – panleukopenia, herpeswiroza, kaliciwiroza
  • 11-14 tydz. życia – panleukopenia, herpeswiroza, kaliciwiroza, chlamydioza

Jeśli kot wychodzi lub żyje w dużym skupisku zwierząt konieczne jest powtarzanie szczepień́ co roku. Jeśli kot nie wychodzi na zewnątrz i nie żyje w dużym zagęszczeniu zwierząt, wtedy szczepienie wystarczy powtarzać́ co 2-3 lata.

Kilka faktów dotyczących szczepień́ dodatkowych u kotów:

  • wścieklizna – w Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciw tej chorobie, jednak jeśli kot wychodzi, lepiej ochronić́ go przed ryzykiem zachorowania. Szczepionka przeciwko wściekliźnie wiąże się z ryzykiem powstania mięsaka poszczepiennego, dlatego lekarz weterynarii powinien wykonać́ iniekcję podskórnie w tylną łapkę (gdy powstanie mięsak, będzie możliwość́ amputacji łapy, co uratuje kotu życie). Szczepienie w fałd karkowy lub w okolicę łopatkową nie jest zalecane. Przeciw wściekliźnie szczepimy koty po 16 tygodniu życia w 3 tygodnie po drugim szczepieniu a następne powtarzamy je co 2 lata.
  • białaczka – szczepionka, ta również wiąże się z ryzykiem wystąpienie mięsaka poszczepiennego, wskazana jest u kotów wychodzących, żyjących w dużych skupiskach oraz u kotów hodowlanych przeznaczonych do rozrodu. Ważne jest, żeby przed szczepieniem na tę chorobę wykonać́ test w kierunku obecności wirusa we krwi. Zaszczepić można, dopiero gdy wynik tego testu jest negatywny. Szczepienie powtarza się po miesiącu a następnie odszczepia co 2 lata. Szczepionkę tą również zaleca się podawać́ podskórnie w tylną koniczynę. Warto na to zwrócić́ szczególną uwagę bowiem wielu lekarzy nie stosuje się do tego zalecenia.
  • chlamydioza – szczepionka ta nie jest wysoce skuteczna oraz dość́ często wywołuję reakcje poszczepienne (gorączka, bóle w miejscu iniekcji, utrata apetytu), dlatego zalecana jest u kotów wychodzących oraz żyjących w dużych skupiskach.

Powikłania poszczepienne – najczęściej są̨ one niegroźne i szybko przemijają̨. Obserwuje się ospałość́, brak apetytu, ból w miejscu iniekcji. Objawy te powinny ustąpić́ w ciągu doby od szczepienia. Jeśli utrzymują się dłużej należy zasięgnąć́ porady lekarza.