Czego nie mogą jeść psy?

shutterstock_1932937508

Kawa, alkohol, czekolada, owoce – to produkty, które bardzo często możemy znaleźć na naszych stołach. Jeśli jednak posiadamy psa, to właśnie między innymi tych rzeczy musimy pilnować, bo zjedzenie ich przez naszego pupila może skończyć się tragicznie!

Przedstawiamy listę produktów, których nie należy podawać psom.

Cebula – podobnie jak kotom, psom nie powinniśmy dawać cebuli, zawiera ona bowiem toksyczną substancję tiosiarczan sodu, który może doprowadzić do anemii. Niezalecany jest także czosnek, jednak, jako że jest mniej szkodliwy, możemy go znaleźć w niektórych pokarmach dla zwierzaków.

Czekolada – niejednokrotnie pisaliśmy już o tym, że czekolada zawiera teobrominę, która jest dla psów trująca. Warto jednak przypominać, że psom ABSOLUTNIE nie wolno podawać czekolady.

Winogrona, rodzynki – posiadają substancje, które osadzają się na nerkach naszych pupili.

Kawa – kofeina dla naszych czworonożnych przyjaciół jest bardzo szkodliwa. Już mała ilość kawy może powodować poważne zaburzenia ciśnienia.

Alkohol – po spożyciu alkoholu u zwierzęcia mogą wystąpić zaburzenia w oddawaniu moczu, zmiany w funkcjonowaniu układu nerwowego, osłabienie odruchów, zmiana zachowania. W gorszym wypadku dochodzi do utraty przytomności, śpiączki, a nawet zatrzymania akcji serca i śmierci.

Surowe jajka – podając surowe jajko naszym zwierzakom, musimy liczyć się z możliwością zatrucia salmonellą, dlatego więc należy jajka wyparzyć.

Surowa ryba – zawierają trimetyloaminę, która może powodować bardzo ciężką anemię.

Owoce – z pewnością nie powinny być zbyt częstym elementem diety naszego psa. Duża ilość cytrusów powoduje wymioty, awokado jest toksyczne, zaś winogrona są dla tych zwierząt trujące.

Ziemniaki – psy bardzo ciężko trawią ziemniaki. Może je więc podawać jedynie od czasu do czasu i w formie puree.

Kości z kurczaka – wielu właścicieli podaje swoim psom kości, jednak te z kurczaka są po rozgryzieniu na tyle ostre, że mogą zrobić naszemu zwierzakowi ogromna krzywdę.

Mleko – dla szczeniąt mleko jest lekkostrawne, ponieważ posiadają enzym, który ułatwia im trawienie tego produktu. Wiele dorosłych psów traci jednak tę zdolności i wtedy wypicie nawet małej ilości mleka, może skończyć się biegunką.

Fasola, bób, gruboziarniste kasze – mogą powodować wzdęcia i nadmierną ilość gazów, które u psów są przyczyną skrętów żołądka.

Rabarbar, szczaw – mogą być przyczyną powstania kamicy nerkowej.

Pieczywo – psy źle trawią chleb, przez co długo zalega w ich żołądkach, prowadząc do zaparć i gromadzenia nadmiernej ilości gazów.

Tłuste mięso, wieprzowina – jest zbyt ciężkostrawne dla psa.

Psy, podobnie jak inne zwierzęta, nie powinny jeść wszystkiego co wpadnie im do pyszczka, ponieważ wiele produktów może okazać się dla nich trującymi lub źle wpływać na ich samopoczucie. Dlatego, jeśli nie jesteśmy pewni, co może jeść nasz pupil, skonsultujmy się z weterynarzem, który na pewno dokładnie wytłumaczy nam, czego nie powinniśmy podawać zwierzakowi.