Kalendarz szczepień kotów

Przed szczepieniem kot powinien zostać dokładnie zbadany i odrobaczony. Nie wolno szczepić ciężarnych kotek oraz kociąt poniżej 6 tygodnia życia. Jeśli państwa kot miał kiedyś silne reakcje uczuleniowe, należy być bardzo ostrożnym z podawaniem szczepionki.

.

.

Choroby, przeciwko którym powinno się zaszczepić kocięta to:

8-12 tydz. życia – panleukopenia, herpeswiroza, kaliciwiroza
11-14 tydz. życia – panleukopenia, herpeswiroza, kaliciwiroza, chlamydioza

Jeśli kot wychodzi lub żyje w dużym skupisku zwierząt konieczne jest powtarzanie szczepień co roku. Jeśli kot nie wychodzi na zewnątrz i nie żyje w dużym zagęszczeniu zwierząt, wtedy szczepienie wystarczy powtarzać co 2-3 lata.

Kilka faktów dotyczących szczepień dodatkowych u kotów:

  • wścieklizna – w Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciw tej

    chorobie, jednak, jeśli kot wychodzi, lepiej ochronić go przed ryzykiem zachorowania. Szczepionka przeciwko wściekliźnie wiąże się z ryzykiem powstania mięsaka poszczepiennego, dlatego lekarz weterynarii powinien wykonać iniekcję podskórnie w tylną łapkę (gdy powstanie mięsak, będzie możliwość amputacji łapy, co uratuje kotu życie). Szczepienie w fałd karkowy lub w okolicę łopatkową nie jest zalecane. Przeciw wściekliźnie szczepimy koty po 16 tygodniu życia w 3 tygodnie po drugim szczepieniu a następne powtarzamy je co 2 lata.

  • białaczka – szczepionka, ta również wiąże się z ryzykiem wystąpienia mięsaka poszczepiennego, wskazana jest u kotów wychodzących, żyjących w dużych skupiskach oraz u kotów hodowlanych przeznaczonych do rozrodu. Ważne jest, żeby przed szczepieniem na tę chorobę wykonać test w kierunku obecności wirusa we krwi. Zaszczepić można dopiero, gdy wynik tego testu jest negatywny. Szczepienie powtarza się po miesiącu a następnie odszczepia co 2 lata. Szczepionkę tą również zaleca się podawać podskórnie w tylną kończynę. Warto na to zwrócić szczególną uwagę, bowiem wielu lekarzy nie stosuje się do tego zalecenia.

  • chlamydioza – szczepionka ta nie jest wysoce skuteczna, oraz dość często wywołuję reakcje poszczepienne (gorączka, bóle w miejscu iniekcji, utrata apetytu), dlatego zalecana jest u kotów wychodzących oraz żyjących w dużych skupiskach.

    Powikłania poszczepienne – najczęściej są one niegroźne i szybko przemijają. Obserwuje się, ospałość, brak apetytu, ból w miejscu iniekcji. Objawy te powinny ustąpić w ciągu doby od szczepienia. Jeśli utrzymują się dłużej należy zasięgnąć porady lekarza.